info@kktckb.org 0392 228 8440 – 0392 228 5659 Pzt-Salı-Çarş-Cum : 08:00 – 14:30 Prş: 08:00 – 12:30 & 12:30 – 13:00  Öğle arası :13.00-17.30

Kalkınma Bankası Basın Bildirisi

Kalkınma Bankası Basın BildirisiKalkınma Bankası Genel Müdürü Saffet Barutcu, yaptığı yazılı açıklamada, çeşitli basın bildirimlerinde ve sosyal medyada gündeme gelen “Kalkınma Bankası’ndan sahtekârlıkla 5 Milyon TL temin edildiği” yönündeki açıklamalarla ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirme adına bir açıklama yapma gereğinin hasıl olduğunu belirtti.

Kalkınma Bankası Genel Müdürü Saffet Barutcu, bir şirkete yurt yatırımı amacıyla kullandırılan kredi için hazırlanan sahte vekaletnamenin hazırlanması ile bankanın bir ilgisinin bulunmadığını kaydetti.

Kalkınma Bankası Genel Müdürü Barutcu "Bahse konu şirket, yurt yatırımı yapmak amacıyla KKTC Kalkınma Bankası’na başvuru yapmış ve şirkete, yapılan değerlendirmeler sonunda 5.100 milyon TL kredi onaylanmıştır. Onaylanmış olan kredi, banka yasa ve tüzükleri çerçevesinde, hak ediş karşılığı şirket adına kayıtlı gayrimenkul ve üzerine yapılmakta olan yurt binası ipotek alınarak kullandırılmıştır." dedi

Barutcu açıklamasında , "Söz konusu kredinin kullandırımı, hissedarlardan ikisinin bankaya sunmuş oldukları, noter tasdikli vekaletname kapsamında sonuçlandırılmıştır. Bu çerçevede bankanın bahse konu sahte vekaletnamenin hazırlanması ile bir ilgisi bulunmamaktadır, yasa gereği vekaletnameler yetkili bir noter tarafından tasdik edilmesi sonrasında kullanılmaktadır. Konunun kamuoyunda farklı şekilde algılanmaması adına bu açıklama yapılmıştır.” dedi.