info@kktckb.org 0392 228 8440 – 0392 228 5659 Pzt-Salı-Çarş-Cum : 08:00 – 16:15 Prş: 08:00 – 12:30 & 13:00 – 17:30

Kalkınma Bankası Dünya Kadınlar Günü Mesajı

Kalkınma Bankası Dünya Kadınlar Günü Mesajı

 


Kalkınma Bankası’nın sahip olduğu “Sürdürülebilir Kalkınmada Lider Banka” vizyonu, Birleşmiş Milletler tarafından ortaya konan Sürdürülebilir Kalkınma hedefleri kapsamındadır. Kalkınma Bankası 25 yıldır katma değeri olan yatırımlara uygun koşullarda finansman sağlayarak, ülkemizin ekonomik kalkınmasında önemli bir paydaştır.
Kalkınmanın sürdürülebilir olması için bu hedefe yönelik yapılacak her faaliyetin, toplumsal cinsiyet eşitliği ilkesi gözetilerek gerçekleşiyor olması gerektiğinin bilincindeyiz. Bu bilinçle hareket eden Kalkınma Bankası ve İş Kadınları Derneği, kadınların ülke ekonomisine katkısını artırmak, kadınların iş dünyasındaki statülerini güçlendirmek, kadın girişimciler arasında işbirliğini güçlendirmek ve kadın girişimci sayısını artırmak maksadıyla bir işbirliği protokolü imzalayacaktır. Bu çerçevede, Kalkınma Bankasına kredi başvurusunda bulunan kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık uygulanacaktır.
Bankanın kriter ve prensipleri doğrultusunda kadın girişimcilere sağlanacak finansman kriterleri;
▪Başvuru; Şahıs müracaatlarında müracaatçının kadın olması, Şirket müracaatlarında hisselerin %51’inin kadın hissedara ait olması veya direktörün kadın olması,
▪Kredi limiti; asgari 10,000 TL ve azami 150,000 TL yatırım ve/veya işletme kredisi kullandırılması, yatırım ve işletme kredilerinin toplamının 150,000 TL’yi geçmemesi
▪Vade; yatırım ve işletme kredilerine 6 ay ödemesiz, 6 yıl vade uygulanması şeklindedir.
 
Kalkınma Bankası, sürdürülebilir kalkınma vizyonu kapsamında, girişimciliğin desteklenmesi konusuna destek vermeyi kendine misyon edinmiştir. Bu kapsamda sivil toplum örgütleriyle işbirliği ve diyalog içerisinde faaliyet yürütmektedir. İlk kez, KOSGEB işbirliğiyle tüm ilçelerde girişimcilik eğitimleri verilmiş, iş fikrini hayata geçirmeyi hedefleyen kadın ve genç girişimcilere iş planı hazırlamaları konusunda teknik destek ve girişimcilik başlangıç finansmanı sunulmuştur.
 
 
 
Daha sonra, Kalkınma Bankası İş Kadınları Derneği’nin yürüttüğü “kadın girişimciliği” hane halkı araştırmasının proje finansmanına 20,000 TL tutarında finansman sağlayarak, kadın girişimciliğinin desteklenmesine sponsor olmuştur. Geçtiğimiz yıl, Kalkınma Bankası,        25. Yıl etkinlikleri kapsamında CSO ile birlikte düzenlediği klasik müzik konserinin tüm gelirini, çevre, eğitim, sağlık ve toplumsal cinsiyet eşitliği alanında yürüttükleri faaliyetleriyle sürdürülebilir kalkınmaya “sosyal fayda” boyutuyla destek veren 4 sivil toplum örgütüne toplamda 20,000 TL tutarında bağış yapmıştır.
 
Kalkınma Bankası bugün, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında, toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki farkındalığı artırmak amacıyla, Banka çalışanları ve İş Kadınları Derneği üyelerinin katılacağı bir Panel düzenleyecektir.
 
“Toplumsal Cinsiyet: İstatistik, İklim ve Şehir” konulu panel Kalkınma Bankası Can İbrahimoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleşecektir. Etkinlik saat 15.00’te başlayıp, 16.15’te son bulacaktır.  Panelin konuşmacıları Prologue Consulting direktörü Mine Yücel ve Şehir Planlama uzmanı Layık Topcan’dır.
 
Panel Program Akışı:
 
15.00 – 15.10 Kalkınma Bankası Genel Müdürü Saffet Barutcu’nun konuşması
15.10 – 15.30 “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği; İstatistik ve İklim” Mine Yücel - Prologue Consulting Direktörü
 
15.30 – 15.45 “Toplumsal Cinsiyet; Şehir-Yaşam” Layık Topcan - Şehir Planlama Uzmanı
15.45 – 16.00 Soru-Cevap
16.00 – 16.30 Resepsiyon